+420 733 565 725
eramservice@eramservice.eu
Nacházíte se zde » Oblasti využití » Sportovní areály » Fotbal a hokej

Fotbal a hokej

Dva nejpopulárnější sporty v České republice. Dlouhá historie a mnoho mezinárodních úspěchů staví právě tyto sporty na vrchol popularity. Naši sportovci po úspěšných návratech z evropských a světových turnajů bývají vítáni a oslavováni jako hrdinové. Mladí kluci v nich vidí své vzory a chtějí se jim vyrovnat. S tím ale také souvisí provoz stadionů a hal kam směřují celoročně tréninky, zápasy a mnoho dalších sportovních aktivit.

Areály

ObrázekObrázek

Fotbal

Osvětlení fotbalových stadionů je poměrně jednoduché. Většinou zahrnuje instalaci čtyř nebo více vysokých stožárů se svítidly. Tato světla poskytují dostatek světla pro osvětlení vlastní plochy stadionu. Zároveň jsou v areálu i prostory pro hráče a fanoušky. Pro sportovce to jsou kabiny, rehabilitace, tělocvičny a pro návštěvníky například restaurace nebo bufety.

K osvětlení stadionů patří zároveň i přístupové cesty, osvětlení tribun, osvětlení přilehlých parkovišť. Některé areály nabízejí kromě hlavního hřiště a tréninkových ploch také další sportoviště. Jsou to například tělocvičny určené pro různé halové sporty - fotbal, volejbal, aerobic…

Obrázek

Tyto všechny režimy osvětlení stadionů lze nastavit v regulaci. Není potřeba snižovat osvětlení vypínáním jednotlivých okruhů ale pomocí luxmetru nastavit potřebný stupeň regulace. Tím je zároveň dosaženo i rovnoměrného osvětlení z přechodu denního světla do nočního provozu.

  • Intenzita - 350lx – divize
  • Intenzita - 500lx – liga
  • Intenzita – 900/1100lx – extraliga
  • Intenzita - 1200/1400lx – UEFA/FIFA

Obrázek

Hokej

Provoz zimního stadionu je specifický tím, že kromě osvětlení se velkou měrou na provozních nákladech podílí i provoz chladicích agregátů na výrobu ledu.

Osvětlení zimních stadionů je většinou řešeno zavěšením osvětlovacích těles u stropu stadionu. Zázemí stadionu bývá mimo prostor ledové plochy, někdy i v samostatné budově nebo ve sklepních prostorách budovy stadionu. Je tedy na zvážení, jestli regulovat zvlášť světelný okruh a zvlášť obslužné agregáty pro lepší využití regulace.

Některé areály nabízejí kromě ledové plochy také další sportoviště. Většinou jsou to tělocvičny určené pro různé halové sporty, např. tenis, fotbal, volejbal, aerobic…

Pro sportovce to jsou tu kabiny, rehabilitace, tělocvičny a pro návštěvníky například restaurace nebo bufety.

Obrázek

Naše řešení počítá i s nutností přesvícení ledové plochy při televizním přenou. Regulátor může být ovládán luxmetrem a lze tady přesně nastavit úroveň osvětlení pro několik režimů provozu stadionu. Nemusí se tedy vypínat jednotlivé okruhy osvětlení, světelný tok však zůstává na dané úrovni a přesto se dosahuje značných úspor elektrické energie a tedy i finančních prostředků.

ObrázekObrázek

Regulátor pracuje na principu snížení výkonu na možné úsporné napětí zcela bez poklesu světelného toku. Jako jediný pracuje s vyšší úsporou elektrického výkonu než snížením světelného toku .

Náš návrh spočívá v technickém řešení a opatření ke snížení spotřeby energie přesným ovládáním výkonu na zdrojích zapojením se stabilizací.

Lze předpokládat úspory elektrické energie až do 40%.

Výpočet návratnosti

Napište nám

*
*
*
*